FIRSTCYCLING
Väg
Väg
Amatör
Junior
Cykelcross
MTB
Bana
Fantasy
Lopp & Resultat
Lag
Ranking
Tour de Bretagne
UCI, Etapplopp, 25. april-1. maj 2019, Frankrike
Tävlingsinfo
Resultat
Etapp profil
Startlista
Historia
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
Utökad
Ungdom
Poäng
Berg
Spurt
Kombination
Utökad
Etapp: 01
Etapp: 02
Etapp: 03
Etapp: 04
Etapp: 05
Etapp: 06
Etapp: 07
Embed Results
Nationer
Slovenia
Netherlands
Russia
Rwanda
Latvia
Kazakhstan
Ireland
Morocco
New Zealand
Australien
Belgien
Eritrea
Estland
Etiopien
Frankrike
Grekland
Italien
Japan
Kanada
Kroatien
Norge
Schweiz
Spanien
Storbritannien
Tyskland
USA
Lag
Androni Giocattoli - Sidermec
Arapahoe Resources - BMC
Astana City
Bretagne
Continental Groupama-FDJ
Côtes d'Armor - Marie Morin
Development Team Sunweb
Dimension Data CT
EvoPro Racing
Gazprom - RusVelo
IAM Excelsior
Interpro Cycling Academy
Joker Fuel of Norway
Lizarte
Ljubljana Gusto Xaurum
Lotto - Soudal U23
Natura4Ever-Roubaix
Pays De La Loire
SEG Racing Academy
Sojasun espoir-ACNC
Team Arkéa - Samsic
Team U Nantes Atlantique
Vital Concept-B&B Hotels
Wales Racing Academy
DoB?
Nr
Cyklist
Född
Lag
Tid
UCI
01
Manzin
Lorrenzo
1994
Vital Concept-B&B Hotels
27:01:07
40
02
Lienhard
Fabian
1993
IAM Excelsior
+ 00
30
03
Eekhoff
Nils
1998
Development Team Sunweb
+ 03
25
04
Danès
Léo
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 03
20
05
Brunel
Alexys
1998
Continental Groupama-FDJ
+ 05
15
06
Mozzato
Luca
1998
Dimension Data CT
+ 07
10
07
Dainese
Alberto
1998
SEG Racing Academy
+ 08
5
08
Jarrier
Benoît
1989
Team Arkéa - Samsic
+ 10
3
09
Russo
Clément
1995
Team Arkéa - Samsic
+ 10
3
10
Mertens
Julian
1997
Lotto - Soudal U23
+ 10
3
11
Kooistra
Marten
1997
SEG Racing Academy
+ 13
12
Korosec
Rok
1993
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 17
13
Vermeulen
Emiel
1993
Natura4Ever-Roubaix
+ 17
14
Bernard
Enzo
1997
Pays De La Loire
+ 17
15
Guglielmi
Simon
1997
Continental Groupama-FDJ
+ 17
16
Hill
Ben
1990
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 17
17
Vermeersch
Florian
1999
Lotto - Soudal U23
+ 27
18
Marit
Arne
1999
Lotto - Soudal U23
+ 32
19
Frapporti
Mattia
1994
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 32
20
Choukri
Mehdi
1997
Dimension Data CT
+ 38
21
Hoem
Bjørn Tore
1991
Joker Fuel of Norway
+ 41
22
Daniel
Maxime
1991
Team Arkéa - Samsic
+ 43
23
Dahl
Herman
1993
Joker Fuel of Norway
+ 46
24
Lecamus-Lambert
Florentin
1999
Bretagne
+ 50
25
Antomarchi
Julien
1984
Natura4Ever-Roubaix
+ 50
26
Chrétien
Charles-Etienne
1999
Interpro Cycling Academy
+ 53
27
Barré
Louis
2000
Team U Nantes Atlantique
+ 53
28
Schäppi
Martin
1996
IAM Excelsior
+ 53
29
Oien
Justin
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 01:03
30
Märkl
Niklas
1999
Development Team Sunweb
+ 01:08
31
Artus
Willy
1994
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:08
32
Arensman
Thymen
1999
SEG Racing Academy
+ 01:10
33
Bonnamour
Franck
1995
Team Arkéa - Samsic
+ 01:39
34
Jerman
Ziga
1998
Continental Groupama-FDJ
+ 01:44
35
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
+ 01:50
36
Huys
Laurens
1998
Lotto - Soudal U23
+ 01:56
37
Ferasse
Thibault
1994
Natura4Ever-Roubaix
+ 01:57
38
Malle
Nicolas
1998
Bretagne
+ 01:57
39
Balfour
Stuart
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:57
40
Farantakis
Stylianos
1995
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:57
41
Holstad
Ludvik
1998
Joker Fuel of Norway
+ 02:06
42
Mottier
Justin
1993
Vital Concept-B&B Hotels
+ 02:10
43
Jacobs
Johan
1997
Lotto - Soudal U23
+ 02:11
44
Davy
Clément
1998
Continental Groupama-FDJ
+ 02:12
45
Masson
Christophe
1985
Natura4Ever-Roubaix
+ 03:02
46
Renault
Maxime
1990
Bretagne
+ 03:07
47
Gridchin
Maxim
2000
Astana City
+ 03:17
48
Rumac
Josip
1994
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 03:34
49
Thijssen
Gerben
1998
Lotto - Soudal U23
+ 03:36
50
Meeus
Jordi
1998
SEG Racing Academy
+ 04:32
51
Cornu
Jérémy
1991
Team U Nantes Atlantique
+ 04:32
52
Spreafico
Matteo
1993
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 04:43
53
Rota Rus
Raul
1999
Lizarte
+ 04:46
54
Finkst
Tilen
1997
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 04:48
55
Eisenhart
Taylor
1994
Arapahoe Resources - BMC
+ 04:51
56
Akhmetov
Galym
1995
Astana City
+ 05:00
57
James
Owen
1995
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 05:12
58
Hudry
Florian
1994
Interpro Cycling Academy
+ 05:22
59
Groselj
Matic
1996
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 05:55
60
Guillonnet
Adrien
1993
Interpro Cycling Academy
+ 06:21
61
Renard
Alexis
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 06:31
62
Tillett
James
1999
Wales Racing Academy
+ 07:03
63
Galván
Francisco
1997
Lizarte
+ 07:38
64
Benoist
Antoine
1999
Team U Nantes Atlantique
+ 07:40
65
Jousseaume
Alan
1998
Pays De La Loire
+ 07:49
66
Poisson
Damien
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 08:14
67
Elosegui
Iñigo
1998
Lizarte
+ 08:16
68
Navarro
Gauthier
2000
Interpro Cycling Academy
+ 08:35
69
Bayembayev
Olzhas
1999
Astana City
+ 08:35
70
Monk
Cyrus
1996
EvoPro Racing
+ 08:35
71
Márquez
Martí
1996
Lizarte
+ 08:36
72
Delestre
Alexis
1998
Pays De La Loire
+ 08:45
73
Forfang
Ole
1995
Joker Fuel of Norway
+ 08:47
74
Evtushenko
Alexander
1993
Gazprom - RusVelo
+ 09:18
75
Lagrée
Adrien
1997
Sojasun espoir-ACNC
+ 09:36
76
Boutville
David
1988
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 09:44
77
Kibble
Peter
1998
Wales Racing Academy
+ 09:59
78
Sanchez
Eugenio
1999
Lizarte
+ 10:01
79
Kulikov
Vladislav
1996
Gazprom - RusVelo
+ 10:07
80
Riou
Alan
1997
Team Arkéa - Samsic
+ 10:40
81
Pasturel
Maxime
1999
Pays De La Loire
+ 10:55
82
Jaime
Alex
1998
Lizarte
+ 11:20
83
Bryon
Miguel
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 11:47
84
Salmon
Martin
1997
Development Team Sunweb
+ 12:25
85
Billon
Alexandre
1991
Team U Nantes Atlantique
+ 12:39
86
Ermenault
Corentin
1996
Vital Concept-B&B Hotels
+ 13:15
87
Putt
Tanner
1992
Arapahoe Resources - BMC
+ 13:21
88
Kneisky
Morgan
1987
Continental Groupama-FDJ
+ 13:33
89
Potocki
Viktor
1999
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 14:34
90
Tillett
Samuel
1999
Wales Racing Academy
+ 14:51
91
Lauk
Karl Patrick
1997
Continental Groupama-FDJ
+ 15:45
92
Ardouin
Tom
1998
Bretagne
+ 15:45
93
Ferron
Valentin
1998
Pays De La Loire
+ 15:56
94
Downey
Mark
1996
EvoPro Racing
+ 16:09
95
Kuzmin
Anton
1996
Astana City
+ 16:20
96
Feeley
Daire
1996
EvoPro Racing
+ 17:56
97
Bridier
Sonny
1997
Bretagne
+ 17:58
98
Mudgway
Luke
1996
EvoPro Racing
+ 18:44
99
Tesson
Jason
1998
Sojasun espoir-ACNC
+ 18:56
100
Stash
Mamyr
1993
Gazprom - RusVelo
+ 19:06
101
Sinschek
Nils
1998
Development Team Sunweb
+ 19:59
102
Luchshenko
Sergey
1994
Astana City
+ 20:17
103
Konychev
Alexander
1998
Dimension Data CT
+ 20:31
104
Sweeny
Harry
1998
EvoPro Racing
+ 20:33
105
Wolfe
Benjamin
1993
Arapahoe Resources - BMC
+ 20:50
106
Tesfazion
Natnael
1999
Dimension Data CT
+ 21:12
107
Benfatto
Marco
1988
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 21:16
108
Guégan
Maël
1998
Sojasun espoir-ACNC
+ 24:05
109
Cam
Maxime
1992
Vital Concept-B&B Hotels
+ 25:08
110
Schelling
Ide
1998
SEG Racing Academy
+ 26:28
111
Mugisha
Samuel
1997
Dimension Data CT
+ 28:57
112
Schneiter
Joab
1998
IAM Excelsior
+ 29:07
113
Hartley
Adam
1998
SEG Racing Academy
+ 30:06
114
Garel
Adrien
1996
Vital Concept-B&B Hotels
+ 30:30
115
Viel
Mattia
1995
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 33:59
116
Rhim
Brendan
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 36:14
117
Maas
Edo
2000
Development Team Sunweb
+ 37:45
118
Rimasson
Adrien
1998
Bretagne
+ 38:03
DNF
Menant
Théo
1997
Pays De La Loire
DNF
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Dinmukhametov
Ramis
2000
Astana City
DNF
Le Lay
Aurélien
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Mayrhofer
Marius
2000
Development Team Sunweb
DNF
Beza
Million
1998
Dimension Data CT
DNF
Wippert
Wouter
1990
EvoPro Racing
DNF
Kurbatov
Alexey
1994
Gazprom - RusVelo
DNF
Porsev
Alexander
1986
Gazprom - RusVelo
DNF
Guex
Quentin
1996
IAM Excelsior
DNF
Page
Dylan
1993
IAM Excelsior
DNF
Rappo
Anthony
1995
IAM Excelsior
DNF
Bogdanovics
Maris
1991
Interpro Cycling Academy
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
Interpro Cycling Academy
DNF
Evensen
Henrik
1994
Joker Fuel of Norway
DNF
Lukkedal
Øivind
1994
Joker Fuel of Norway
DNF
Amezawa
Takeaki
1995
Ljubljana Gusto Xaurum
DNF
Barbier
Pierre
1997
Natura4Ever-Roubaix
DNF
Dernies
Tom
1990
Natura4Ever-Roubaix
DNF
Le Ny
Jean-Louis
1998
Sojasun espoir-ACNC
DNF
Guernalec
Thibault
1997
Team Arkéa - Samsic
DNF
Yssaad
Yannis
1993
Team U Nantes Atlantique
DNF
Lecroq
Jérémy
1995
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Beckingsale
Joseph
2000
Wales Racing Academy
DNF
Price
Joshua
2000
Wales Racing Academy
DNF
Roberts
William
1998
Wales Racing Academy
Information
Tour de Bretagne
Frankrike
25. april-1. maj 2019
2.2