FIRSTCYCLING
Väg
Väg
Amatör
Junior
Cykelcross
MTB
Bana
Fantasy
Lopp & Resultat
Lag
Ranking
Rund um Köln
UCI, En-dags lopp, 2. juni 2019, Tyskland
Tävlingsinfo
Resultat
Startlista
Historia
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
Resultat
Embed Results
Nationer
Russia
Serbia
Ireland
Israel
Slovenia
Latvia
South Africa
Slovakia
Netherlands
New Zealand
Albanien
Australien
Belgien
Danmark
Eritrea
Estland
Frankrike
Italien
Kanada
Schweiz
Storbritannien
Tjeckien
Tyskland
USA
Österrike
Lag
Adria Mobil
Bike Aid
Bora - Hansgrohe
Development Team Sunweb
EvoPro Racing
Gazprom - RusVelo
Heizomat Rad-Net.de
Hermann Radteam
Israel Cycling Academy
LKT Team Brandenburg
Maloja Pushbikers
P&S Metalltechnik
Roompot - Charles
Sport Vlaanderen - Baloise
Team Dauner D&DQ - Akkon
Team Katusha - Alpecin
Team Lotto - Kern Haus
Team Sauerland NRW
Team Vorarlberg Santic
Wallonie Bruxelles
DoB?
Nr
Cyklist
Född
Lag
Tid
UCI
01
Planckaert
Baptiste
1988
Wallonie Bruxelles
04:54:59
125
02
Pfingsten
Christoph
1987
Bora - Hansgrohe
+ 00
85
03
Taminiaux
Lionel
1996
Wallonie Bruxelles
+ 01:26
70
04
Politt
Nils
1994
Team Katusha - Alpecin
+ 01:26
60
05
Schillinger
Andreas
1983
Bora - Hansgrohe
+ 01:26
50
06
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:26
40
07
Carisey
Clément
1992
Israel Cycling Academy
+ 01:34
35
08
Rutsch
Jonas
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:17
30
09
Haas
Nathan
1989
Team Katusha - Alpecin
+ 02:55
25
10
Bennett
Sam
1990
Bora - Hansgrohe
+ 02:55
20
11
Bauer
Dominik
1997
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 04:54
15
12
Declercq
Benjamin
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 04:54
10
13
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 04:54
5
14
Mamos
Philipp
1982
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 04:54
5
15
Heinschke
Leon
1999
Development Team Sunweb
+ 04:54
5
16
Smit
Willie
1992
Team Katusha - Alpecin
+ 04:54
3
17
Thalmann
Roland
1993
Team Vorarlberg Santic
+ 04:54
3
18
Van Staeyen
Michael
1988
Roompot - Charles
+ 06:39
3
19
Capiot
Amaury
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 06:39
3
20
Nolde
Tobias
1998
P&S Metalltechnik
+ 06:39
3
21
Rajovic
Dusan
1997
Adria Mobil
+ 09:17
3
22
Zabel
Rick
1993
Team Katusha - Alpecin
+ 09:17
3
23
Grosser
Aaron
1996
Bike Aid
+ 09:17
3
24
Münstermann
Per Christian
1999
Team Sauerland NRW
+ 09:17
3
25
Federspiel
Daniel
1987
Team Vorarlberg Santic
+ 09:17
3
26
Timmermans
Justin
1996
Roompot - Charles
+ 09:17
27
Thurau
Sven
1996
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 09:17
28
Achterberg
Yannick
1994
Maloja Pushbikers
+ 09:17
29
Obersteiner
Florian
1995
Hermann Radteam
+ 09:17
30
Aschenbrenner
Michel
1999
P&S Metalltechnik
+ 09:17
31
Sonnleitner
Jonas
1997
P&S Metalltechnik
+ 09:17
32
Evtushenko
Alexander
1993
Gazprom - RusVelo
+ 09:17
33
Liepins
Emils
1992
Wallonie Bruxelles
+ 09:17
34
Haller
Patrick
1997
Heizomat Rad-Net.de
+ 09:17
35
Warlop
Jordi
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 09:17
36
van Engelen
Adne
1993
Bike Aid
+ 09:17
37
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
+ 09:17
38
Shilov
Sergey
1988
Gazprom - RusVelo
+ 09:17
39
Toupalik
Adam
1996
Team Sauerland NRW
+ 09:17
40
Würtz Schmidt
Mads
1994
Team Katusha - Alpecin
+ 09:17
41
Katrasnik
Gasper
1995
Adria Mobil
+ 09:17
42
Auer
Daniel
1994
Maloja Pushbikers
+ 09:17
43
Stüssi
Colin
1993
Team Vorarlberg Santic
+ 09:17
44
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 09:17
45
Bockelmann
Luca
2000
LKT Team Brandenburg
+ 09:17
46
Van Gompel
Mathias
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 09:17
47
Jung
Lennart
2000
Hermann Radteam
+ 09:17
48
Braun
Julian
1995
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 09:17
49
Sinschek
Nils
1998
Development Team Sunweb
+ 09:17
50
Steigner
Kilian
2000
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 09:17
51
Heider
Christopher
1996
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 09:17
52
Rudys
Paul
1998
LKT Team Brandenburg
+ 09:17
53
Spengler
Lucas
1994
Wallonie Bruxelles
+ 09:17
54
De Witte
Mathias
1993
Roompot - Charles
+ 09:17
55
Tarlton
Alexander
2000
Hermann Radteam
+ 09:17
56
Dowsett
Alex
1988
Team Katusha - Alpecin
+ 09:17
57
Debesay
Mekseb
1991
Bike Aid
+ 09:17
58
Franz
Marcel
1996
Heizomat Rad-Net.de
+ 09:17
59
Stark
Immanuel
1994
P&S Metalltechnik
+ 09:17
60
Intra
Felix
1995
Team Sauerland NRW
+ 09:17
61
Nõmmela
Aksel
1994
Wallonie Bruxelles
+ 09:17
62
Katerberg
Ben
2000
Development Team Sunweb
+ 09:17
63
Hatz
Christopher
1991
Hermann Radteam
+ 09:17
64
Per
David
1995
Adria Mobil
+ 09:17
65
Porsev
Alexander
1986
Gazprom - RusVelo
+ 09:17
66
Kulikov
Vladislav
1996
Gazprom - RusVelo
+ 09:17
67
Hollmann
Juri
1999
Heizomat Rad-Net.de
+ 09:17
68
Benz
Pirmin
2000
Heizomat Rad-Net.de
+ 09:17
69
Wippert
Wouter
1990
EvoPro Racing
+ 09:17
70
Schinnagel
Johannes
1996
Maloja Pushbikers
+ 09:17
71
Groselj
Ziga
1993
Adria Mobil
+ 09:17
72
Vorobyev
Anton
1990
Gazprom - RusVelo
+ 09:17
73
Robeet
Ludovic
1994
Wallonie Bruxelles
+ 09:17
74
Gießelmann
Michel
1999
Team Sauerland NRW
+ 09:17
75
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
+ 09:17
76
Leysen
Senne
1996
Roompot - Charles
+ 09:17
77
Feeley
Daire
1996
EvoPro Racing
+ 09:17
78
Dempster
Zakkari
1987
Israel Cycling Academy
+ 09:17
79
Baska
Erik
1994
Bora - Hansgrohe
+ 09:17
80
Koning
Peter
1990
EvoPro Racing
+ 09:17
81
Vervloesem
Xandres
2000
Development Team Sunweb
+ 09:17
82
Salzmann
Jodok
1995
Maloja Pushbikers
+ 09:17
83
Ista
Kevyn
1984
Wallonie Bruxelles
+ 09:17
84
Sweeny
Harry
1998
EvoPro Racing
+ 09:17
85
Archbold
Shane
1989
Bora - Hansgrohe
+ 09:17
86
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 09:17
87
Sagan
Juraj
1988
Bora - Hansgrohe
+ 09:17
88
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 09:17
89
Schelling
Patrick
1990
Team Vorarlberg Santic
+ 09:17
90
Holler
Nikodemus
1991
Bike Aid
+ 09:17
91
Weinzheimer
Richard
1996
Team Lotto - Kern Haus
+ 09:17
92
Gall
Felix
1998
Development Team Sunweb
+ 09:17
93
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 09:17
94
Knaup
Tobias
1993
Team Lotto - Kern Haus
+ 09:17
95
Hugger
Jan
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 09:17
96
Steels
Stijn
1989
Roompot - Charles
+ 09:17
97
Orrico
Davide
1990
Team Vorarlberg Santic
+ 09:17
98
Debusschere
Jens
1989
Team Katusha - Alpecin
+ 09:17
99
Gatto
Oscar
1985
Bora - Hansgrohe
+ 09:17
DNS
Frick
Bastian
2000
Maloja Pushbikers
DNF
Bozic
Jon
1996
Adria Mobil
DNF
Horvat
Ziga
1998
Adria Mobil
DNF
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
DNF
Carstensen
Lucas
1994
Bike Aid
DNF
Schnapka
Matthias
1980
Bike Aid
DNF
Mayrhofer
Marius
2000
Development Team Sunweb
DNF
Salmon
Martin
1997
Development Team Sunweb
DNF
McGeough
Cormac
1996
EvoPro Racing
DNF
Zhupa
Eugert
1990
EvoPro Racing
DNF
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
DNF
Treubel
Pascal
1997
Heizomat Rad-Net.de
DNF
Echtermann
Leon
1997
Hermann Radteam
DNF
Weispfennig
Nils
2000
Hermann Radteam
DNF
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
DNF
Bommel
Henning
1983
LKT Team Brandenburg
DNF
Brandt
Nicolas
1998
LKT Team Brandenburg
DNF
Koch
Christian
1996
LKT Team Brandenburg
DNF
Taebling
Paul
1999
LKT Team Brandenburg
DNF
Werner
Franz
2000
LKT Team Brandenburg
DNF
Rietzler
Kilian
2000
Maloja Pushbikers
DNF
Jägeler
Robert
1996
P&S Metalltechnik
DNF
Asselman
Jesper
1990
Roompot - Charles
DNF
van Schip
Jan-Willem
1994
Roompot - Charles
DNF
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Flautt
Oliver
1993
Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Henn
Luca
1997
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Lübbers
Dorian
1997
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Härtig
Jonas
1997
Team Sauerland NRW
DNF
Leinau
Joann
1995
Team Sauerland NRW
DNF
Leinau
Louis
1995
Team Sauerland NRW
DNF
Knapp
Daniel
1996
Team Vorarlberg Santic
DNF
Meiler
Martin
1998
Team Vorarlberg Santic
Information
Rund um Köln
Tyskland
2. juni 2019
1.1 | 206.6 km