FIRSTCYCLING
Väg
Väg
Amatör
Junior
Cykelcross
MTB
Bana
Fantasy
Lopp & Resultat
Lag
Ranking
Mi-Aout en Bretagne
UCI, Etapplopp, 2.etapp, 13.augusti 2009, Frankrike
Tävlingsinfo
Resultat
Startlista
Historia
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1993
1992
1991
1989
1988
1987
1986
1981
1980
1979
1963
1962
1961
Etapp
Utökad
Etapp: 01
Etapp: 02
Etapp: 03
Etapp: 04
Embed Results
Nationer
Russia
Luxembourg
Netherlands
Poland
Latvia
Serbia
South Africa
Namibia
New Zealand
Slovakia
Australien
Belarus
Belgien
Colombia
Eritrea
Estland
Frankrike
Japan
Norge
Storbritannien
Tjeckien
Tyskland
Lag
-
BBOX Bouygues Telecom
BKCP - Powerplus
Bretagne - Schuller
Carmiooro - A-Style
Chambery Cyclisme Formation
Cofidis
Cycling Club Bourgas
Cyclingteam Jo Piels
Joker - Bianchi
Katusha CT
Lotto - Bodysol
Rapha Condor
Skil - Shimano
Team Bridgestone - Anchor
Thüringer Energie Team
Trek - Marco Polo Cycling Team
Van Vliet - EBH - Elshof
DoB?
Nr
Cyklist
Född
Lag
Tid
01
Kritskiy
Timofey
1987
Katusha CT
04:12:30
02
Prishpetnyy
Alexander
1987
-
+ 01
03
House
Kristian
1979
Rapha Condor
+ 52
04
Barle
Florent
1986
-
+ 53
05
Krasilnikau
Andrei
1989
-
+ 01:23
06
Dijkxhoorn
Rikke
1986
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 01:28
07
Solomennikov
Andrey
1987
Katusha CT
+ 01:56
08
De Jonge
Maarten
1985
Skil - Shimano
+ 01:56
09
Ospina
Dalivier
1985
-
+ 02:00
10
Wallays
Jelle
1989
-
+ 02:01
11
Ligthart
Pim
1988
-
+ 02:06
12
Guyot
Yann
1986
-
+ 02:06
13
Lalouette
Kevin
1984
-
+ 02:06
14
Tombak
Janek
1976
Cycling Club Bourgas
+ 02:15
15
Vanthourenhout
Dieter
1985
BKCP - Powerplus
+ 02:15
16
Bérard
Julien
1987
Chambery Cyclisme Formation
+ 02:15
17
David
Nicolas
1988
-
+ 02:15
18
Hacecky
Vojtech
1987
-
+ 02:15
19
Aulas
Alexandre
1986
Carmiooro - A-Style
+ 02:15
20
Wilmann
Frederik
1985
Joker - Bianchi
+ 02:15
21
Halleguen
Matthieu
1988
Bretagne - Schuller
+ 02:15
22
Ebrard
Benoit
1983
-
+ 02:15
23
Craven
Dan
1983
Rapha Condor
+ 02:15
24
Popov
Evgeni
1984
Katusha CT
+ 02:15
25
Samokhvalov
Dmitry
1986
-
+ 02:15
26
Gastauer
Ben
1987
Chambery Cyclisme Formation
+ 02:19
27
Le Bon
Johan
1990
Bretagne - Schuller
+ 02:19
28
Kazsa
Gabor
1989
-
+ 02:22
29
Samokhvalov
Anton
1986
-
+ 02:22
30
Cousin
Jérôme
1989
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:22
31
Nordhaug
Lars Petter
1984
Joker - Bianchi
+ 02:26
32
Burton
Jeremy
1984
Lotto - Bodysol
+ 02:36
33
Heytens
Kess
1986
-
+ 03:42
34
Lestage
Georges
1983
-
+ 03:42
35
Schädlich
Lucas
1988
Thüringer Energie Team
+ 03:42
36
Lancon
Francois
1986
-
+ 04:00
37
Sidaner
Fabien
1986
-
+ 04:00
38
Schmidt
Fabien
1989
-
+ 04:00
39
Poilvet
Ludovic
1983
-
+ 04:00
40
Cumont
Gaylord
1981
-
+ 04:00
41
Prazdnovsky
Martin
1975
Cycling Club Bourgas
+ 07:28
42
Smirnov
Alexei
1989
-
+ 07:59
43
Copeland
Tom
1989
-
+ 07:59
44
Sredzinski
Jakub
1985
-
+ 08:01
45
Jouanno
Nicolas
1987
Bretagne - Schuller
+ 08:04
46
Beauny
Ferjeux
1976
-
+ 09:59
47
Mahé
Clément
1986
-
+ 12:56
48
Kneisky
Morgan
1987
Chambery Cyclisme Formation
+ 12:56
49
Van Blanken
Mart
1988
Cyclingteam Jo Piels
+ 12:56
50
Cormier
Albain
1989
-
+ 12:56
51
Sørtveit
Sondre
1988
Joker - Bianchi
+ 12:56
52
Remme
Stian
1982
Joker - Bianchi
+ 12:56
53
Ojavee
Mart
1981
Cycling Club Bourgas
+ 12:56
54
Lapthorne
Darren
1983
Rapha Condor
+ 12:56
55
Vierbergen
Lars
1988
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 12:56
56
Bultynck
Kenneth
1989
-
+ 12:56
57
Teklehaimanot
Daniel
1988
-
+ 12:56
58
Richet
Noël
1974
-
+ 16:39
59
Ricordel
Yannick
1988
-
+ 16:39
60
Fukuhara
Masaru
1981
Team Bridgestone - Anchor
+ 20:08
61
Mironov
Alexander
1984
Katusha CT
+ 20:08
62
Kurek
Adrian
1988
-
+ 20:08
63
Damuseau
Thomas
1989
Chambery Cyclisme Formation
+ 20:08
64
Porsev
Alexander
1986
Katusha CT
+ 20:08
65
Jaffrelot
Wilfried
1990
-
+ 20:08
66
Rouxel
Vincent
1987
-
+ 20:08
67
Giraud
Benjamin
1986
Cofidis
+ 20:08
68
Cheval
Sylvain
1984
-
+ 20:08
69
Bloks
Hans
1982
Cyclingteam Jo Piels
+ 20:08
70
Fremin
Jerome
1984
-
+ 20:08
71
Ligneel
Brian
1989
-
+ 20:08
72
Salomein
Jarl
1989
-
+ 20:08
73
Malle
Guillaume
1985
-
+ 20:08
74
Simunek
Radomir
1983
BKCP - Powerplus
+ 23:59
75
Derycke
Lorenzo
1990
-
+ 23:59
76
Vincenti
Cyrille
1987
-
+ 23:59
77
Nauleau
Bryan
1988
-
+ 23:59
78
Bernaudeau
Mathieu
1988
-
+ 23:59
79
Fonseca
Armindo
1989
-
+ 23:59
80
Loric
Jeremy
1988
-
+ 23:59
81
Relou
Tom
1987
Cyclingteam Jo Piels
+ 23:59
82
Hoorne
Jeroen
1988
-
+ 23:59
83
Le Calvé
Grégoire
1987
-
+ 23:59
84
Bouhanni
Nacer
1990
-
+ 23:59
85
Kristoff
Alexander
1987
Joker - Bianchi
+ 23:59
86
Aernouts
Jim
1989
BKCP - Powerplus
+ 23:59
87
Collin
Kevin
1987
-
+ 23:59
88
Tulik
Angelo
1990
-
+ 23:59
89
Albert
Niels
1986
BKCP - Powerplus
+ 23:59
90
Clauwaert
Joeri
1983
-
+ 23:59
91
Sadoudi
Kevin
1989
-
+ 23:59
92
Commeyne
Davy
1980
-
+ 23:59
93
Newton
Chris
1973
Rapha Condor
+ 23:59
94
Francillette
Kevin
1990
-
+ 23:59
95
Bürgel
Bastian
1990
Thüringer Energie Team
+ 23:59
96
Mira
Jonathan
1990
-
+ 23:59
97
Lasis
Normunds
1985
Cycling Club Bourgas
+ 23:59
98
Denolf
Gianni
1987
BKCP - Powerplus
+ 23:59
99
Bret
Ludovic
1987
-
+ 23:59
100
Ariesen
Johim
1988
Cyclingteam Jo Piels
+ 23:59
101
Prise
Cyrille
1974
-
+ 23:59
102
Rostollan
Thomas
1986
-
+ 23:59
103
Harbig
Florian
1989
Thüringer Energie Team
+ 23:59
104
Posthuma
Jelle
1990
Cyclingteam Jo Piels
+ 23:59
105
Venter
Jaco
1987
Trek - Marco Polo Cycling Team
+ 23:59
106
Nuzhonkin
Sergey
1988
-
+ 23:59
107
Poux
Paul
1984
-
+ 23:59
108
Blanquefort
Sylvain
1985
-
+ 23:59
109
Vaillant
Nicolas
1989
-
+ 23:59
110
Southam
Tom
1981
Rapha Condor
+ 23:59
111
Vold
Svein Erik
1985
Joker - Bianchi
+ 23:59
112
Vreugdenhil
Stefan
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 23:59
113
Guezennec
Vincent
1990
-
+ 23:59
114
Aikawa
Sho
1986
Team Bridgestone - Anchor
+ 23:59
115
Queyranne
Nicolas
1989
-
+ 23:59
116
Teychenne
Mathieu
1989
Chambery Cyclisme Formation
+ 23:59
117
Van Dulmen
Thom
1985
Cyclingteam Jo Piels
+ 23:59
118
Chereau
Bertrand
1987
-
+ 23:59
119
Cauquil
Yohan
1985
Cycling Club Bourgas
+ 23:59
120
May
Maximilian
1988
Thüringer Energie Team
+ 23:59
121
May
Sebastian
1988
Thüringer Energie Team
+ 23:59
122
Sys
Klaas
1986
-
+ 23:59
123
Opdebeeck
Thomas
1990
-
+ 23:59
124
Madec
Arnaud
1986
-
+ 23:59
125
Olejnik
Tomasz
1985
-
+ 23:59
126
Teillet
Gwenael
1982
-
+ 23:59
127
Vilchez
Salva
1973
-
+ 23:59
128
Lutskovich
Egor
1986
-
+ 23:59
129
Novikov
Nikita
1989
Katusha CT
+ 23:59
130
Lebreton
Romain
1984
Bretagne - Schuller
+ 23:59
131
Barth
Marcel
1986
Thüringer Energie Team
+ 23:59
132
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
+ 23:59
133
Laborie
Christophe
1986
-
+ 23:59
134
Michel
Gwenolé
1987
-
+ 23:59
135
Itami
Kenji
1988
Team Bridgestone - Anchor
+ 23:59
136
Pichon
Laurent
1986
-
+ 23:59
137
Le Gac
Laurent
1987
-
+ 23:59
138
Ragot
Vincent
1983
-
+ 23:59
139
Guay
Alexandre
1988
-
+ 23:59
140
Geoffroy
David
1988
-
+ 23:59
141
Pütsep
Erki
1976
Cycling Club Bourgas
+ 23:59
142
Leemans
Wim
1987
BKCP - Powerplus
+ 23:59
143
Wills
Ryan
1988
Lotto - Bodysol
+ 23:59
144
Yamamoto
Masamichi
1978
Team Bridgestone - Anchor
+ 23:59
145
Van Zandbeek
Ronan
1988
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 25:05
OOT
Mitaki
Mitsunari
1984
Team Bridgestone - Anchor
DNS
Rault
Yann
1986
Bretagne - Schuller
DNF
Chauveau
Boris
1986
-
DNF
de Baat
Arjen
1986
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Fondard
Romain
1984
Lotto - Bodysol
DNF
Fukuda
Shimpei
1987
Team Bridgestone - Anchor
DNF
Gale
Philipp
1981
-
DNF
Gault
Benjamin
1986
-
DNF
Guerin
Etienne
1987
-
DNF
Jeannès
Matthieu
1987
-
DNF
Le Fustec
Damien
1990
-
DNF
Lebrun
Charles Henri
1987
-
DNF
Richardson
Simon
1983
Rapha Condor
DNF
Roossens
Francois
1981
Lotto - Bodysol
DNF
Stamsnijder
Bas
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Timmermans
Damien
1985
Lotto - Bodysol
Information
Mi-Aout en Bretagne
Frankrike
2.etapp | 175.0 km
Poullalouen
->
Le Poher
2.2
J.Bérard
| Ledare