FIRSTCYCLING
Väg
Väg
Amatör
Junior
Cykelcross
MTB
Bana
Fantasy
Lopp & Resultat
Lag
Ranking
Tirreno-Adriatico
Division 1, Etapplopp, 3.etapp, 13.mars 1998, Italien
Tävlingsinfo
Resultat
Startlista
Historia
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Etapp
Utökad
Etapp: 01
Etapp: 02
Etapp: 03
Etapp: 04
Etapp: 05
Etapp: 06
Etapp: 07
Etapp: 08
Embed Results
Nationer
Poland
Netherlands
Russia
Latvia
Belgien
Danmark
Frankrike
Italien
Schweiz
Spanien
Tjeckien
Tyskland
Lag
Amore & Vita - Forzacore
Asics - CGA
Ballan
Brescialat - Liquigas
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
Kross - Selle Italia
La Française des Jeux
Mapei - Bricobi
Mercatone Uno - Bianchi
Mobilvetta - Northwave
Rabobank
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Ros Mary - Amica Chips
Saeco - Cannondale
Scrigno - Gaerne
Team Deutsche Telekom
Team Polti
TVM - Farm Frites
Vini Caldirola - Longoni Sport
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DoB?
Nr
Cyklist
Född
Lag
Tid
01
Svorada
Ján
1968
Mapei - Bricobi
04:24:21
02
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 00
03
Balducci
Gabriele
1975
Scrigno - Gaerne
+ 00
04
de Jongh
Steven
1973
TVM - Farm Frites
+ 00
05
Manzoni
Mario
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 00
06
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 00
07
Järmann
Rolf
1966
Casino
+ 00
08
Loda
Nicola
1971
Ballan
+ 00
09
Vainsteins
Romans
1973
Kross - Selle Italia
+ 00
10
Pieri
Dario
1975
Scrigno - Gaerne
+ 00
11
Durand
Jacky
1967
Casino
+ 00
12
Bontempi
Fabrizio
1966
Ros Mary - Amica Chips
+ 00
13
Streel
Marc
1971
Casino
+ 00
14
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
+ 00
15
Bortolami
Gianluca
1968
Festina - Lotus
+ 00
16
Milesi
Marco
1970
Brescialat - Liquigas
+ 00
17
De Beni
Federico
1973
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 00
18
Giroletti
Marco
1972
Mobilvetta - Northwave
+ 00
19
Brignoli
Ermanno
1969
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 00
20
Casarotto
Davide
1971
Scrigno - Gaerne
+ 00
21
Zintchenko
Andrei
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 00
22
Vergnani
Marco
1969
Kross - Selle Italia
+ 00
23
Bertolini
Alessandro
1971
Cofidis
+ 00
24
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
+ 00
25
Colombo
Gabriele
1972
Ballan
+ 00
26
Pierdomenico
Germano
1967
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
27
Pistore
Roberto
1971
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 00
28
Ballerini
Franco
1964
Mapei - Bricobi
+ 00
29
Chiappucci
Claudio
1963
Ros Mary - Amica Chips
+ 00
30
Brochard
Laurent
1968
Festina - Lotus
+ 00
31
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
+ 00
32
Spruch
Zbigniew
1965
Mapei - Bricobi
+ 00
33
Faustini
Stefano
1968
Vini Caldirola - Longoni Sport
+ 00
34
Horrillo
Pedro
1974
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 00
35
Roux
Laurent
1972
TVM - Farm Frites
+ 00
36
Gianetti
Mauro
1964
La Française des Jeux
+ 00
37
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - Longoni Sport
+ 00
38
Knaven
Servais
1971
TVM - Farm Frites
+ 00
39
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 00
40
Jeker
Fabian
1968
Festina - Lotus
+ 00
41
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 00
42
Cali
Vincent
1970
Casino
+ 00
43
Vanzella
Flavio
1964
La Française des Jeux
+ 00
44
Tebaldi
Valerio
1965
Mobilvetta - Northwave
+ 00
45
Richard
Pascal
1964
Casino
+ 00
46
Pierobon
Gianluca
1967
Kross - Selle Italia
+ 00
47
Lupi
Emanuele
1969
Amore & Vita - Forzacore
+ 12
48
Pianegonda
Gianluca
1968
Mapei - Bricobi
+ 29
49
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 42
50
Frattini
Francesco
1967
Team Deutsche Telekom
+ 56
DNS
Noè
Andrea
1969
Asics - CGA
Information
Tirreno-Adriatico
Italien
3.etapp | 167.0 km
Sessa Aurunca
->
Venafro
2.HC
G.Balducci
| Ledare