Cottbuser Juniors

UCI Junior, Etapplopp, 4.etapp, 7.april 2024, Tyskland

Etapp Utökad Ungdom Spurt

DoB?
Nr Cyklist Lag Tid
01 Lewandowski Dawid Poland 02:22:57
02 Strzelecki Michal Velotalent Team Sobótka + 00
03 Faltynek Jan Team Dukla Praha Juniors + 00
04 Zobl Valentin LRV Oberösterreich + 00
05 Dvoracek Tobias Rexonix Kovo Praha + 00
06 Just Pedersen Carl Emil CeramicSpeed Herning CK Junior + 00
07 Laidinen Arseni Estonia + 00
08 Gentzik Louis B&H Junioren Team Thüringen + 00
09 Kosch Johannes LRV Oberösterreich + 00
10 Bradac Adam Team Dukla Praha Juniors + 00
11 Kasprowicz Aleksander Alks Stal Grudziadz + 00
12 Markovic Gavrilo LotuSteam U19 + 00
13 Bittman Adam Rexonix Kovo Praha + 00
14 Campean Luca LotuSteam U19 + 00
15 König Aaron LV Baden + 00
16 Stryjewski Piotr Velotalent Team Sobótka + 00
17 Tammepuu Riko Estonia + 00
18 Bylewski Michal Alks Stal Grudziadz + 00
19 Wrona Szymon Velotalent Team Sobótka + 00
20 Preyler Gabriel LRV Oberösterreich + 00
21 Junker Nils Svealand Cycling Team U19 + 00
22 Nickel Simon LV Brandenburg + 00
23 Purnoch Matyas Rexonix Kovo Praha + 00
24 Jackowiak Janek Poland + 00
25 Precup Horea LotuSteam U19 + 00
26 Meinberg Eric B&H Junioren Team Thüringen + 00
27 Garstenauer Sebastian LRV Oberösterreich + 00
28 Van Der Merwe Nicholas Bulgaria + 00
29 Damgaard Hector CeramicSpeed Herning CK Junior + 00
30 Albersdörfer Enzo B&H Junioren Team Thüringen + 00
31 Geissler Bruno B&H Junioren Team Thüringen + 00
32 Kleibrant Wilmer Svealand Cycling Team U19 + 00
33 Stedry Adam Rexonix Kovo Praha + 00
34 Abramek Jakub Velotalent Team Sobótka + 00
35 Krzyskow Dominik Poland + 00
36 Chudy Kacper Velotalent Team Sobótka + 00
37 Mauss Moritz Rose Team NRW + 00
38 Kristensen Mads CeramicSpeed Herning CK Junior + 00
39 Vavro Kristian Team Dukla Praha Juniors + 00
40 Skarstein Erling Team NCF Region West + 00
41 Hedeås Victor Svealand Cycling Team U19 + 00
42 Chittka Jan Martin Team Stadler Niedersachsen + 00
43 Larsen Alexander Nørskov Team Bach Advokater - Giant Store + 00
44 Bruchwalski Jan Velotalent Team Sobótka + 00
45 Schipkowski Jonathan Junioren Schwalbe Team Sachsen + 00
46 Vyborny Krystof Rexonix Kovo Praha + 00
47 Szulik Dawid Poland + 00
48 Petry Paul-Felix Team Stadler Niedersachsen + 00
49 Wedekind Victor B&H Junioren Team Thüringen + 00
50 Rege Erik Team NCF Region West + 00
51 Frajbis Adam Team Dukla Praha Juniors + 00
52 Michalovic Ondrej Team Dukla Praha Juniors + 00
53 Leben Tilman LV Brandenburg + 00
54 Brückner Filip Rexonix Kovo Praha + 00
55 Schulz Samuel LV Württemberg + 00
56 Herheim Ola Blikberg Team NCF Region West + 00
57 Plich Colin Rose Team NRW + 00
58 Tittel Kai LV Brandenburg + 00
59 de Zee Lau Team Bach Advokater - Giant Store + 00
60 Weyer Carlo LV Brandenburg + 00
61 Thielemeier Jonah Rose Team NRW + 00
62 Langmann Jakob LV Württemberg + 00
63 Mast Florian LV Württemberg + 00
64 Tilly Karl-Aksel CeramicSpeed Herning CK Junior + 00
65 Bak Tristan Bruun Team Bach Advokater - Giant Store + 00
66 Kostkowski Joachim Alks Stal Grudziadz + 00
67 Post Niklas Fabian Junioren Schwalbe Team Sachsen + 00
68 Markert Florian LV Baden + 00
69 Kalman Daniel Akos LotuSteam U19 + 00
70 Marvig Oskar Svealand Cycling Team U19 + 00
71 Harneke Emil Rose Team NRW + 00
72 Nihlen Alfred Svealand Cycling Team U19 + 00
73 Sorbian Maciej Poland + 00
74 Johne Thor Junioren Schwalbe Team Sachsen + 00
75 Karlsson Anton Svealand Cycling Team U19 + 00
76 Kjøllesdal Isak Team NCF Region West + 00
77 Yanev Dmitriy Bulgaria + 00
78 Stanic Dusan LotuSteam U19 + 00
79 Matejek Simon Team Dukla Praha Juniors + 00
80 Stupperich Valentin LV Württemberg + 00
81 Mikonya Max Junioren Schwalbe Team Sachsen + 00
82 Müller Mardius LV Brandenburg + 00
83 Pietrzak Igor Alks Stal Grudziadz + 00
84 Madisson Mik Estonia + 00
85 Puuraid Joonas Estonia + 00
86 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen + 00
87 Arjus Henri Estonia + 00
88 Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen + 00
89 Pritrznik Jon LotuSteam U19 + 00
90 Adamczak Paul LV Brandenburg + 00
91 Helml Hendrik Team Stadler Niedersachsen + 00
92 Lygra Vetle Gilje Team NCF Region West + 00
93 Unruh Mirko Team Stadler Niedersachsen + 00
94 Viehböck Paul LRV Oberösterreich + 00
95 Poschacher Valentin LRV Oberösterreich + 00
96 Bosniatzki Marvin Junioren Schwalbe Team Sachsen + 00
DNF Mateev Petar Bulgaria
DNF Jablonski Kacper Alks Stal Grudziadz
DNF Jurek Pawel Alks Stal Grudziadz
DNF Uhl Marlon LV Baden
DNF Drees Lennart Rose Team NRW
DNF Juul Brinch Oscar Team Bach Advokater - Giant Store
DNF Hansen Tristan Team Bach Advokater - Giant Store
Nr Cyklist Lag Tid
1 - Just Pedersen Carl Emil CeramicSpeed Herning CK Junior 05:37:23
2 - Lewandowski Dawid Poland + 11
3 - Strzelecki Michal Velotalent Team Sobótka + 12
4 - Krzyskow Dominik Poland + 24
5 - Jackowiak Janek Poland + 25
6 - Petry Paul-Felix Team Stadler Niedersachsen + 29
7 - Kristensen Mads CeramicSpeed Herning CK Junior + 32
8 - Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen + 33
9 - Zobl Valentin LRV Oberösterreich + 35
10 - Tammepuu Riko Estonia + 42
11 - Sorbian Maciej Poland + 42
12 - Wedekind Victor B&H Junioren Team Thüringen + 43
13 3 Faltynek Jan Team Dukla Praha Juniors + 44
14 1 Poschacher Valentin LRV Oberösterreich + 44
15 1 Harneke Emil Rose Team NRW + 47
16 1 Larsen Alexander Nørskov Team Bach Advokater - Giant Store + 47
17 - Bak Tristan Bruun Team Bach Advokater - Giant Store + 49
18 - Kosch Johannes LRV Oberösterreich + 53
19 1 Lygra Vetle Gilje Team NCF Region West + 54
20 1 Mauss Moritz Rose Team NRW + 54
21 2 Vavro Kristian Team Dukla Praha Juniors + 57
22 1 Bradac Adam Team Dukla Praha Juniors + 57
23 1 Precup Horea LotuSteam U19 + 59
24 - Viehböck Paul LRV Oberösterreich + 01:02
25 - Campean Luca LotuSteam U19 + 01:05
26 - Skarstein Erling Team NCF Region West + 01:06
27 - Pietrzak Igor Alks Stal Grudziadz + 01:06
28 - Stupperich Valentin LV Württemberg + 01:07
29 - Bittman Adam Rexonix Kovo Praha + 01:07
30 - de Zee Lau Team Bach Advokater - Giant Store + 01:08
31 - Chudy Kacper Velotalent Team Sobótka + 01:11
32 - Bosniatzki Marvin Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:12
33 - König Aaron LV Baden + 01:13
34 - Unruh Mirko Team Stadler Niedersachsen + 01:14
35 - Van Der Merwe Nicholas Bulgaria + 01:14
36 - Preyler Gabriel LRV Oberösterreich + 01:16
37 - Stanic Dusan LotuSteam U19 + 01:17
38 - Purnoch Matyas Rexonix Kovo Praha + 01:17
39 - Tilly Karl-Aksel CeramicSpeed Herning CK Junior + 01:18
40 - Gentzik Louis B&H Junioren Team Thüringen + 01:18
41 - Abramek Jakub Velotalent Team Sobótka + 01:18
42 - Pritrznik Jon LotuSteam U19 + 01:20
43 - Adamczak Paul LV Brandenburg + 01:22
44 - Brückner Filip Rexonix Kovo Praha + 01:23
45 - Matejek Simon Team Dukla Praha Juniors + 01:23
46 - Markert Florian LV Baden + 01:23
47 - Thielemeier Jonah Rose Team NRW + 01:26
48 - Meinberg Eric B&H Junioren Team Thüringen + 01:28
49 - Leben Tilman LV Brandenburg + 01:30
50 - Rege Erik Team NCF Region West + 01:30
51 - Geissler Bruno B&H Junioren Team Thüringen + 01:30
52 - Kasprowicz Aleksander Alks Stal Grudziadz + 01:31
53 - Markovic Gavrilo LotuSteam U19 + 01:31
54 - Hedeås Victor Svealand Cycling Team U19 + 01:32
55 - Garstenauer Sebastian LRV Oberösterreich + 01:34
56 - Helml Hendrik Team Stadler Niedersachsen + 01:34
57 1 Puuraid Joonas Estonia + 01:38
58 1 Wrona Szymon Velotalent Team Sobótka + 01:38
59 1 Langmann Jakob LV Württemberg + 01:39
60 1 Junker Nils Svealand Cycling Team U19 + 01:39
61 1 Schipkowski Jonathan Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:39
62 2 Mast Florian LV Württemberg + 01:44
63 2 Szulik Dawid Poland + 01:44
64 2 Schulz Samuel LV Württemberg + 01:45
65 2 Post Niklas Fabian Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:52
66 2 Madisson Mik Estonia + 01:52
67 2 Johne Thor Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:52
68 2 Stedry Adam Rexonix Kovo Praha + 01:53
69 2 Laidinen Arseni Estonia + 01:55
70 2 Albersdörfer Enzo B&H Junioren Team Thüringen + 01:57
71 2 Nihlen Alfred Svealand Cycling Team U19 + 01:59
72 4 Stryjewski Piotr Velotalent Team Sobótka + 02:06
73 4 Dvoracek Tobias Rexonix Kovo Praha + 02:14
74 4 Marvig Oskar Svealand Cycling Team U19 + 02:14
75 4 Kleibrant Wilmer Svealand Cycling Team U19 + 02:17
76 4 Nickel Simon LV Brandenburg + 02:18
77 4 Kjøllesdal Isak Team NCF Region West + 02:20
78 4 Michalovic Ondrej Team Dukla Praha Juniors + 02:21
79 4 Frajbis Adam Team Dukla Praha Juniors + 02:40
80 4 Bylewski Michal Alks Stal Grudziadz + 03:18
81 4 Tittel Kai LV Brandenburg + 04:36
82 4 Herheim Ola Blikberg Team NCF Region West + 04:40
83 4 Müller Mardius LV Brandenburg + 04:53
84 4 Mikonya Max Junioren Schwalbe Team Sachsen + 04:59
85 4 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen + 05:00
86 4 Kostkowski Joachim Alks Stal Grudziadz + 05:06
87 4 Chittka Jan Martin Team Stadler Niedersachsen + 05:13
88 4 Arjus Henri Estonia + 05:13
89 4 Damgaard Hector CeramicSpeed Herning CK Junior + 05:40
90 4 Plich Colin Rose Team NRW + 07:04
91 4 Kalman Daniel Akos LotuSteam U19 + 07:29
92 6 Weyer Carlo LV Brandenburg + 10:07
93 7 Yanev Dmitriy Bulgaria + 10:55
94 7 Bruchwalski Jan Velotalent Team Sobótka + 11:04
95 7 Vyborny Krystof Rexonix Kovo Praha + 11:43
96 7 Karlsson Anton Svealand Cycling Team U19 + 11:48
Nr Cyklist Lag Tid
01 Jackowiak Janek Poland 05:37:48
02 Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen + 08
03 Zobl Valentin LRV Oberösterreich + 10
04 Tammepuu Riko Estonia + 17
05 Wedekind Victor B&H Junioren Team Thüringen + 18
06 Harneke Emil Rose Team NRW + 22
07 Larsen Alexander Nørskov Team Bach Advokater - Giant Store + 22
08 Kosch Johannes LRV Oberösterreich + 28
09 Mauss Moritz Rose Team NRW + 29
10 Pietrzak Igor Alks Stal Grudziadz + 41
11 Chudy Kacper Velotalent Team Sobótka + 46
12 Van Der Merwe Nicholas Bulgaria + 49
13 Abramek Jakub Velotalent Team Sobótka + 53
14 Matejek Simon Team Dukla Praha Juniors + 58
15 Thielemeier Jonah Rose Team NRW + 01:01
16 Leben Tilman LV Brandenburg + 01:05
17 Rege Erik Team NCF Region West + 01:05
18 Geissler Bruno B&H Junioren Team Thüringen + 01:05
19 Kasprowicz Aleksander Alks Stal Grudziadz + 01:06
20 Markovic Gavrilo LotuSteam U19 + 01:06
21 Helml Hendrik Team Stadler Niedersachsen + 01:09
22 Puuraid Joonas Estonia + 01:13
23 Wrona Szymon Velotalent Team Sobótka + 01:13
24 Langmann Jakob LV Württemberg + 01:14
25 Junker Nils Svealand Cycling Team U19 + 01:14
26 Schipkowski Jonathan Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:14
27 Szulik Dawid Poland + 01:19
28 Stedry Adam Rexonix Kovo Praha + 01:28
29 Albersdörfer Enzo B&H Junioren Team Thüringen + 01:32
30 Nihlen Alfred Svealand Cycling Team U19 + 01:34
31 Stryjewski Piotr Velotalent Team Sobótka + 01:41
32 Kleibrant Wilmer Svealand Cycling Team U19 + 01:52
33 Nickel Simon LV Brandenburg + 01:53
34 Kjøllesdal Isak Team NCF Region West + 01:55
35 Michalovic Ondrej Team Dukla Praha Juniors + 01:56
36 Frajbis Adam Team Dukla Praha Juniors + 02:15
37 Tittel Kai LV Brandenburg + 04:11
38 Herheim Ola Blikberg Team NCF Region West + 04:15
39 Mikonya Max Junioren Schwalbe Team Sachsen + 04:34
40 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen + 04:35
41 Kostkowski Joachim Alks Stal Grudziadz + 04:41
42 Plich Colin Rose Team NRW + 06:39
43 Kalman Daniel Akos LotuSteam U19 + 07:04
44 Weyer Carlo LV Brandenburg + 09:42
45 Bruchwalski Jan Velotalent Team Sobótka + 10:39
46 Vyborny Krystof Rexonix Kovo Praha + 11:18
47 Karlsson Anton Svealand Cycling Team U19 + 11:23
Nr Cyklist Lag Poäng
01 Just Pedersen Carl Emil CeramicSpeed Herning CK Junior 14
02 Faltynek Jan Team Dukla Praha Juniors 6
03 Strzelecki Michal Velotalent Team Sobótka 5
04 Lewandowski Dawid Poland 4
05 Vavro Kristian Team Dukla Praha Juniors 3
06 Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen 2
07 Zobl Valentin LRV Oberösterreich 2
08 Lygra Vetle Gilje Team NCF Region West 2
09 Purnoch Matyas Rexonix Kovo Praha 2
10 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen 1

Information