Cottbuser Juniors

UCI Junior, Etapplopp, 2.etapp, 6.april 2024, Tyskland

Etapp Utökad Ungdom Spurt

DoB?
Nr Cyklist Lag Tid
01 Just Pedersen Carl Emil CeramicSpeed Herning CK Junior 11:12
02 Krzyskow Dominik Poland + 10
03 Jackowiak Janek Poland + 11
04 Petry Paul-Felix Team Stadler Niedersachsen + 15
05 Lewandowski Dawid Poland + 17
06 Kristensen Mads CeramicSpeed Herning CK Junior + 18
07 Arjus Henri Estonia + 19
08 Zobl Valentin LRV Oberösterreich + 23
09 Strzelecki Michal Velotalent Team Sobótka + 25
10 Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen + 25
11 Tammepuu Riko Estonia + 28
12 Sorbian Maciej Poland + 28
13 Wedekind Victor B&H Junioren Team Thüringen + 29
14 Poschacher Valentin LRV Oberösterreich + 30
15 Harneke Emil Rose Team NRW + 33
16 Larsen Alexander Nørskov Team Bach Advokater - Giant Store + 33
17 Bak Tristan Bruun Team Bach Advokater - Giant Store + 35
18 Kosch Johannes LRV Oberösterreich + 39
19 Faltynek Jan Team Dukla Praha Juniors + 40
20 Mauss Moritz Rose Team NRW + 40
21 Lygra Vetle Gilje Team NCF Region West + 42
22 Precup Horea LotuSteam U19 + 45
23 Vavro Kristian Team Dukla Praha Juniors + 46
24 Viehböck Paul LRV Oberösterreich + 48
25 Bradac Adam Team Dukla Praha Juniors + 49
26 Campean Luca LotuSteam U19 + 51
27 Skarstein Erling Team NCF Region West + 52
28 Golonko Ignacy Poland + 52
29 Tittel Kai LV Brandenburg + 52
30 Pietrzak Igor Alks Stal Grudziadz + 52
31 Stupperich Valentin LV Württemberg + 53
32 Bittman Adam Rexonix Kovo Praha + 53
33 de Zee Lau Team Bach Advokater - Giant Store + 54
34 Herheim Ola Blikberg Team NCF Region West + 56
35 Chudy Kacper Velotalent Team Sobótka + 57
36 Bosniatzki Marvin Junioren Schwalbe Team Sachsen + 58
37 König Aaron LV Baden + 59
38 Unruh Mirko Team Stadler Niedersachsen + 01:00
39 Van Der Merwe Nicholas Bulgaria + 01:00
40 Kemm Samuel LV Baden + 01:02
41 Preyler Gabriel LRV Oberösterreich + 01:02
42 Stanic Dusan LotuSteam U19 + 01:03
43 Tilly Karl-Aksel CeramicSpeed Herning CK Junior + 01:04
44 Gentzik Louis B&H Junioren Team Thüringen + 01:04
45 Abramek Jakub Velotalent Team Sobótka + 01:04
46 Purnoch Matyas Rexonix Kovo Praha + 01:05
47 Michalovic Ondrej Team Dukla Praha Juniors + 01:05
48 Karlsson Anton Svealand Cycling Team U19 + 01:06
49 Pritrznik Jon LotuSteam U19 + 01:06
50 Adamczak Paul LV Brandenburg + 01:08
51 Brückner Filip Rexonix Kovo Praha + 01:09
52 Matejek Simon Team Dukla Praha Juniors + 01:09
53 Markert Florian LV Baden + 01:09
54 Müller Mardius LV Brandenburg + 01:09
55 Thielemeier Jonah Rose Team NRW + 01:12
56 Meinberg Eric B&H Junioren Team Thüringen + 01:14
57 Mikonya Max Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:15
58 Leben Tilman LV Brandenburg + 01:16
59 Rege Erik Team NCF Region West + 01:16
60 Geissler Bruno B&H Junioren Team Thüringen + 01:16
61 Weyer Carlo LV Brandenburg + 01:17
62 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:17
63 Kasprowicz Aleksander Alks Stal Grudziadz + 01:17
64 Markovic Gavrilo LotuSteam U19 + 01:17
65 Hedeås Victor Svealand Cycling Team U19 + 01:18
66 Mast Florian LV Württemberg + 01:19
67 Garstenauer Sebastian LRV Oberösterreich + 01:20
68 Helml Hendrik Team Stadler Niedersachsen + 01:20
69 Jablonski Kacper Alks Stal Grudziadz + 01:21
70 Kostkowski Joachim Alks Stal Grudziadz + 01:22
71 Puuraid Joonas Estonia + 01:24
72 Wrona Szymon Velotalent Team Sobótka + 01:24
73 Langmann Jakob LV Württemberg + 01:25
74 Junker Nils Svealand Cycling Team U19 + 01:25
75 Bylewski Michal Alks Stal Grudziadz + 01:25
76 Schipkowski Jonathan Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:25
77 Frajbis Adam Team Dukla Praha Juniors + 01:25
78 Juul Brinch Oscar Team Bach Advokater - Giant Store + 01:27
79 Drees Lennart Rose Team NRW + 01:28
80 Chittka Jan Martin Team Stadler Niedersachsen + 01:29
81 Szulik Dawid Poland + 01:30
82 Schulz Samuel LV Württemberg + 01:31
83 Post Niklas Fabian Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:38
84 Madisson Mik Estonia + 01:38
85 Johne Thor Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:38
86 Stedry Adam Rexonix Kovo Praha + 01:39
87 Damgaard Hector CeramicSpeed Herning CK Junior + 01:39
88 Plich Colin Rose Team NRW + 01:40
89 Laidinen Arseni Estonia + 01:41
90 Albersdörfer Enzo B&H Junioren Team Thüringen + 01:43
91 Nihlen Alfred Svealand Cycling Team U19 + 01:45
92 Uhl Marlon LV Baden + 01:48
93 Hansen Tristan Team Bach Advokater - Giant Store + 01:50
94 Vyborny Krystof Rexonix Kovo Praha + 01:51
95 Stryjewski Piotr Velotalent Team Sobótka + 01:52
96 Kalman Daniel Akos LotuSteam U19 + 01:54
97 Dvoracek Tobias Rexonix Kovo Praha + 02:00
98 Marvig Oskar Svealand Cycling Team U19 + 02:00
99 Kleibrant Wilmer Svealand Cycling Team U19 + 02:03
100 Nickel Simon LV Brandenburg + 02:04
101 Yanev Dmitriy Bulgaria + 02:05
102 Kjøllesdal Isak Team NCF Region West + 02:06
103 Hadzhiev Kevin Bulgaria + 02:13
104 Bruchwalski Jan Velotalent Team Sobótka + 02:14
105 Mateev Petar Bulgaria + 02:21
106 Jurek Pawel Alks Stal Grudziadz + 02:44
DNS Ründva Richard Estonia
DNS Bøge Noah CeramicSpeed Herning CK Junior
DNS Smørås Filip Team NCF Region West
Nr Cyklist Lag Tid
1 2 Just Pedersen Carl Emil CeramicSpeed Herning CK Junior 01:51:33
2 - Lewandowski Dawid Poland + 15
3 67 Krzyskow Dominik Poland + 17
4 7 Jackowiak Janek Poland + 18
5 4 Strzelecki Michal Velotalent Team Sobótka + 22
6 69 Petry Paul-Felix Team Stadler Niedersachsen + 22
7 43 Kristensen Mads CeramicSpeed Herning CK Junior + 25
8 1 Zobl Valentin LRV Oberösterreich + 29
9 3 Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen + 30
10 23 Tammepuu Riko Estonia + 35
11 66 Sorbian Maciej Poland + 35
12 55 Wedekind Victor B&H Junioren Team Thüringen + 36
13 32 Poschacher Valentin LRV Oberösterreich + 37
14 59 Harneke Emil Rose Team NRW + 40
15 34 Larsen Alexander Nørskov Team Bach Advokater - Giant Store + 40
16 19 Bak Tristan Bruun Team Bach Advokater - Giant Store + 42
17 12 Faltynek Jan Team Dukla Praha Juniors + 44
18 4 Kosch Johannes LRV Oberösterreich + 46
19 9 Mauss Moritz Rose Team NRW + 47
20 5 Lygra Vetle Gilje Team NCF Region West + 49
21 41 Precup Horea LotuSteam U19 + 52
22 18 Bradac Adam Team Dukla Praha Juniors + 52
23 48 Vavro Kristian Team Dukla Praha Juniors + 53
24 16 Viehböck Paul LRV Oberösterreich + 55
25 4 Campean Luca LotuSteam U19 + 58
26 43 Skarstein Erling Team NCF Region West + 59
27 59 Golonko Ignacy Poland + 59
28 60 Tittel Kai LV Brandenburg + 59
29 9 Pietrzak Igor Alks Stal Grudziadz + 59
30 28 Stupperich Valentin LV Württemberg + 01:00
31 61 Bittman Adam Rexonix Kovo Praha + 01:00
32 - de Zee Lau Team Bach Advokater - Giant Store + 01:01
33 13 Herheim Ola Blikberg Team NCF Region West + 01:03
34 11 Chudy Kacper Velotalent Team Sobótka + 01:04
35 20 Bosniatzki Marvin Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:05
36 1 König Aaron LV Baden + 01:06
37 50 Unruh Mirko Team Stadler Niedersachsen + 01:07
38 10 Van Der Merwe Nicholas Bulgaria + 01:07
39 10 Kemm Samuel LV Baden + 01:09
40 28 Preyler Gabriel LRV Oberösterreich + 01:09
41 22 Stanic Dusan LotuSteam U19 + 01:10
42 34 Purnoch Matyas Rexonix Kovo Praha + 01:11
43 39 Tilly Karl-Aksel CeramicSpeed Herning CK Junior + 01:11
44 10 Gentzik Louis B&H Junioren Team Thüringen + 01:11
45 21 Abramek Jakub Velotalent Team Sobótka + 01:11
46 10 Pritrznik Jon LotuSteam U19 + 01:13
47 29 Adamczak Paul LV Brandenburg + 01:15
48 1 Brückner Filip Rexonix Kovo Praha + 01:16
49 10 Matejek Simon Team Dukla Praha Juniors + 01:16
50 43 Markert Florian LV Baden + 01:16
51 13 Müller Mardius LV Brandenburg + 01:16
52 9 Thielemeier Jonah Rose Team NRW + 01:19
53 10 Meinberg Eric B&H Junioren Team Thüringen + 01:21
54 11 Mikonya Max Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:22
55 3 Leben Tilman LV Brandenburg + 01:23
56 34 Rege Erik Team NCF Region West + 01:23
57 30 Geissler Bruno B&H Junioren Team Thüringen + 01:23
58 21 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:24
59 42 Kasprowicz Aleksander Alks Stal Grudziadz + 01:24
60 9 Markovic Gavrilo LotuSteam U19 + 01:24
61 13 Hedeås Victor Svealand Cycling Team U19 + 01:25
62 14 Mast Florian LV Württemberg + 01:26
63 18 Garstenauer Sebastian LRV Oberösterreich + 01:27
64 7 Helml Hendrik Team Stadler Niedersachsen + 01:27
65 29 Jablonski Kacper Alks Stal Grudziadz + 01:28
66 - Kostkowski Joachim Alks Stal Grudziadz + 01:29
67 52 Puuraid Joonas Estonia + 01:31
68 52 Wrona Szymon Velotalent Team Sobótka + 01:31
69 1 Langmann Jakob LV Württemberg + 01:32
70 28 Junker Nils Svealand Cycling Team U19 + 01:32
71 45 Schipkowski Jonathan Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:32
72 11 Juul Brinch Oscar Team Bach Advokater - Giant Store + 01:34
73 7 Chittka Jan Martin Team Stadler Niedersachsen + 01:36
74 11 Szulik Dawid Poland + 01:37
75 3 Schulz Samuel LV Württemberg + 01:38
76 45 Post Niklas Fabian Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:45
77 7 Madisson Mik Estonia + 01:45
78 24 Johne Thor Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:45
79 31 Stedry Adam Rexonix Kovo Praha + 01:46
80 20 Laidinen Arseni Estonia + 01:48
81 42 Albersdörfer Enzo B&H Junioren Team Thüringen + 01:50
82 52 Nihlen Alfred Svealand Cycling Team U19 + 01:52
83 64 Uhl Marlon LV Baden + 01:55
84 31 Hansen Tristan Team Bach Advokater - Giant Store + 01:57
85 72 Stryjewski Piotr Velotalent Team Sobótka + 01:59
86 8 Michalovic Ondrej Team Dukla Praha Juniors + 02:03
87 67 Dvoracek Tobias Rexonix Kovo Praha + 02:07
88 66 Marvig Oskar Svealand Cycling Team U19 + 02:07
89 45 Kleibrant Wilmer Svealand Cycling Team U19 + 02:10
90 49 Nickel Simon LV Brandenburg + 02:11
91 19 Kjøllesdal Isak Team NCF Region West + 02:13
92 3 Frajbis Adam Team Dukla Praha Juniors + 02:33
93 3 Bylewski Michal Alks Stal Grudziadz + 03:11
94 4 Arjus Henri Estonia + 05:06
95 2 Damgaard Hector CeramicSpeed Herning CK Junior + 05:33
96 3 Karlsson Anton Svealand Cycling Team U19 + 06:19
97 9 Weyer Carlo LV Brandenburg + 06:30
98 6 Drees Lennart Rose Team NRW + 06:41
99 9 Plich Colin Rose Team NRW + 06:57
100 7 Kalman Daniel Akos LotuSteam U19 + 07:11
101 8 Vyborny Krystof Rexonix Kovo Praha + 07:16
102 1 Yanev Dmitriy Bulgaria + 07:18
103 2 Hadzhiev Kevin Bulgaria + 07:26
104 4 Bruchwalski Jan Velotalent Team Sobótka + 07:27
105 3 Mateev Petar Bulgaria + 07:34
106 5 Jurek Pawel Alks Stal Grudziadz + 07:57
Nr Cyklist Lag Tid
01 Jackowiak Janek Poland 01:51:51
02 Zobl Valentin LRV Oberösterreich + 11
03 Esch Hugo B&H Junioren Team Thüringen + 12
04 Tammepuu Riko Estonia + 17
05 Wedekind Victor B&H Junioren Team Thüringen + 18
06 Harneke Emil Rose Team NRW + 22
07 Larsen Alexander Nørskov Team Bach Advokater - Giant Store + 22
08 Kosch Johannes LRV Oberösterreich + 28
09 Mauss Moritz Rose Team NRW + 29
10 Golonko Ignacy Poland + 41
11 Tittel Kai LV Brandenburg + 41
12 Pietrzak Igor Alks Stal Grudziadz + 41
13 Herheim Ola Blikberg Team NCF Region West + 45
14 Chudy Kacper Velotalent Team Sobótka + 46
15 Van Der Merwe Nicholas Bulgaria + 49
16 Abramek Jakub Velotalent Team Sobótka + 53
17 Matejek Simon Team Dukla Praha Juniors + 58
18 Thielemeier Jonah Rose Team NRW + 01:01
19 Mikonya Max Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:04
20 Leben Tilman LV Brandenburg + 01:05
21 Rege Erik Team NCF Region West + 01:05
22 Geissler Bruno B&H Junioren Team Thüringen + 01:05
23 Schiffner Hugo Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:06
24 Kasprowicz Aleksander Alks Stal Grudziadz + 01:06
25 Markovic Gavrilo LotuSteam U19 + 01:06
26 Helml Hendrik Team Stadler Niedersachsen + 01:09
27 Kostkowski Joachim Alks Stal Grudziadz + 01:11
28 Puuraid Joonas Estonia + 01:13
29 Wrona Szymon Velotalent Team Sobótka + 01:13
30 Langmann Jakob LV Württemberg + 01:14
31 Junker Nils Svealand Cycling Team U19 + 01:14
32 Schipkowski Jonathan Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:14
33 Juul Brinch Oscar Team Bach Advokater - Giant Store + 01:16
34 Szulik Dawid Poland + 01:19
35 Stedry Adam Rexonix Kovo Praha + 01:28
36 Albersdörfer Enzo B&H Junioren Team Thüringen + 01:32
37 Nihlen Alfred Svealand Cycling Team U19 + 01:34
38 Hansen Tristan Team Bach Advokater - Giant Store + 01:39
39 Stryjewski Piotr Velotalent Team Sobótka + 01:41
40 Michalovic Ondrej Team Dukla Praha Juniors + 01:45
41 Kleibrant Wilmer Svealand Cycling Team U19 + 01:52
42 Nickel Simon LV Brandenburg + 01:53
43 Kjøllesdal Isak Team NCF Region West + 01:55
44 Frajbis Adam Team Dukla Praha Juniors + 02:15
45 Karlsson Anton Svealand Cycling Team U19 + 06:01
46 Weyer Carlo LV Brandenburg + 06:12
47 Plich Colin Rose Team NRW + 06:39
48 Kalman Daniel Akos LotuSteam U19 + 06:53
49 Vyborny Krystof Rexonix Kovo Praha + 06:58
50 Hadzhiev Kevin Bulgaria + 07:08
51 Bruchwalski Jan Velotalent Team Sobótka + 07:09
52 Mateev Petar Bulgaria + 07:16
53 Jurek Pawel Alks Stal Grudziadz + 07:39

Information